09
sty

Dom pasywny a normy prawne w 2021 roku.

Od 2021 roku będzie możliwa wyłącznie budowa domów energooszczędnych.

Od 1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe, zaostrzone przepisy dotyczące budowy domów w Polsce, określane normą WT2021 stanowiącą standard energetyczny budynków.

Przepisy te są wyrazem procesu przekształcania budynków mieszkalnych w Polsce na domy o zerowym zużyciu energii. Koncentrują się one na trzech podstawowych założeniach:

✓ ograniczenia zapotrzebowania budynków w energię pierwotną;

✓ zwiększenie energooszczędności przegród zewnętrznych budynków oraz innych elementów konstrukcji domu;

✓ modernizacji kotłów grzewczych oraz rozpowszechnienia urządzeń pozyskujących energię odnawialną.

    Nowe przepisy są tak restrykcyjne, że według specjalistów, od 2021 roku nie zbudujemy domu, który nie jest energooszczędny – przynajmniej nie zgodnie z prawem. W niepamięć odchodzą budynki ogrzewane kotłami na paliwo stałe, z zimnymi oknami i nie ocieplonymi ścianami. Do naszej codzienności natomiast wkraczają budynki, w których montuje się pompy ciepła, domowe elektrownie słoneczne i rekuperację.

     Nowe wymagania są kolejnym krokiem w procesie przekształcania polskich domów w obiekty energooszczędne i koncentrują się przede wszystkim na takich aspektach, jak roczne zapotrzebowanie domu na energię pierwotną (Ep) oraz w przypadku ścian – współczynnik przewodzenia ciepła (U). To dwa najważniejsze parametry wpływające na cały proces projektowania i konstruowania domów, na które należy zwrócić szczególną uwagę na początkowym etapie prac nad inwestycją. 

    Co oba współczynniki oznaczają w praktyce? 

    Współczynnik przenikania ciepła U określa jak wiele ciepła ucieka z budynku na zewnątrz – im niższa jego wartość, tym mniejsze starty ciepła. Dlatego, aby ograniczyć zużycie energii przez budynki, dopuszczalna wartość tego współczynnika dla ścian zewnętrznych zostanie obniżona z obecnego poziomu 0,23 W/(m2K) do 0,20 W/(m2K).

    Zmiany będą dotyczyły również maksymalnego rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, która jest wykorzystywana między innymi do ogrzewania, wentylacji i chłodzenia (obecne standardy: Ep = 95 kWh/m2/rok, od 2021 roku: Ep =70 kWh/m2/rok). 

    Jest to już kolejny etap zaostrzania przepisów w ciągu ostatnich kilku lat, dlatego decydując się na budowę domu i wybierając materiały warto mieć na uwadze nadchodzące zmiany.